Sv. Martin

Sv. Martin

Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr – sv. Martin přijel na bílém koni
Každý z těchto pranostik poznáte, o jakém tématu se budou odvíjet následující řádky.
Řeč je o svátku sv. Martina a s ním spojených zvyklostech. Jak vlastně svátek vznikl, co obnáší a mnoho dalších věcí se dozvíte, pokud budete číst dále.
Níže naleznete tipy, jak si vyrobit lampion na průvod, pochutnat si na martinské huse a tradičních rohlíčcích. Dále inspiraci, jak si vyzdobit byt a také si můžete ověřit své znalosti o tomto svátku v našem kvízu. Kdo budete mít chuť, můžete nám zaslat na náš e – mail obrázek na téma: Jak si představuji sv. Martina nebo jak letos oslavím svátek sv. Martina. Už teď se moc těšíme na vaše nápady a obrázky.
Vaše asistentky ZŠ Jinočany
Kvíz:

Svátek svatého Martina býval jedním z nejoblíbenějších svátků roku, v domácnostech bylo veselo. Děti čekaly na první sníh, hospodyně pekly svatomartinskou husu, martinské rohlíky a koláče, zkrátka posvícení, jak se patří. Byl to konec hospodářského roku. Hospodáři tedy zvali čeleď na hostinu, na které se podávala husa, buchty a svatomartinské rohlíčky. Ty také dívky pekly pro své vyvolené. Na svátek svatého Martina se také pořádal výlov rybníků, posvícení a ochutnávalo se mladé víno. Čeledi v tu dobu končila sjednaná služba na rok, dostávali tedy plat a hledali si službu na rok další. Konaly se výroční trhy a na mnoha místech poutě.
Svátek k nám přišel z Francie. Martin byl podle všeho vojákem v římské provincii na území dnešního Maďarka. Narodil se v roce 316 n. l. v Szombathely a zemřel nebo měl pohřeb 11. listopadu roku 397 n.l. Datum pravděpodobného úmrtí bylo pojato za den oslavy tohoto světce a jeho života.
Dle legendy jednou potkal na cestě promrzlého žebráka, rozpůlil svůj plášť a polovinu mu dal. Poté přijal křest a stal se biskupem ve francouzském Tours. A proč se na den svatého Martina jí husa? S husou se pojí historka, kdy se ze skromnosti skrýval před jmenováním biskupem v husníku, ale husy ho štěbetáním prozradily. A na pekáči si za to odpykávají svůj trest. Svatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Proč vinařů? Dle legendy se 150 let po světcově smrti v Toursu ukazovala zázračná vinná réva, kterou údajně svatý Martin za svého života zasadil. Ochutnávka vín se těšila takové oblibě, že se brzy rozšířila do celého světa. Podle pranostiky přijíždí na bílém koni, přináší s sebou sníh a opravdový začátek zimy. V dnešní době děti a dospělí často vítají sv. Martina lampionovým průvodem, který se bohužel letos nemůže uskutečnit z důvodu pandemie covid – 19. I přesto si ale můžete pro radost lampion vyrobit a umístit si ho např. na zahradu, balkon, do okna atd. a tím uctít svátek sv. Martina.


Lampion z pet lahve
Materiál: prázdná pet lahev, nůžky, kousek drátu, temperové barvy nebo barvy na sklo
Postup: vršek prázdné pet lahve odřízneme, nůžkami vyrobíme dírky, do kterých upevníme kousek drátu jako držátko lampionu. Lahev pomalujeme temperovými barvami/barvami na sklo dle vlastní fantazie a necháme zaschnout.


Lampion z krabice od mléka
Materiál: prázdná krabice od mléka, nůžky nebo nůž, kousek drátu, baterka, temperové barvy, fixy, barevné papíry, lepidlo, třpytky, kamínky, samolepky atd.
Postup: do krabice od mléka vyřežeme za pomocí nože okénka, nůžkami vyrobíme dírky, do kterých upevníme kousek drátu jako držátko lampionu. Krabici vyzdobíme za pomocí temperových barev a barevného papíru, můžeme pomalovat fixami a ozdobit třpytkami, popř. samolepkami a barevnými kamínky.


Husa s medem a jablky
 Suroviny:

 • 1 husa
 • 300 ml červeného svatovavřineckého vína
 • sůl a pepř
 • tymián
 • kmín celý
 • 2 stroužky česneku
 • 8 malých jablek
 • 100 g medu

Postup:
Husu osolte zvenku i zevnitř. Vložte do pekáče a polijte mírně vínem, dochuťte pepřem, tymiánem a kmínem a nechte přes noc v chladničce odležet.
Druhý den husu v pekáči otočte prsy dolů a dovnitř vložte celé stroužky česneku a celá oloupaná jablka. Podlijte jí horkou vodou a troškou vína a pečte zprvu 25 minut při teplotě 200 stupňů Celsia, poté ji přikryjte alobalem a pečte další dvě hodiny na 170 stupňů Celsia. V polovině pečení husu otočte prsy nahoru.
Během pečení husu přelévejte šťávou. Podle potřeby ji podlévejte vínem nebo vodou – vyberte si podle toho, jak intenzivní chuť chcete šťávě dát.
Med přidejte až ve chvíli, kdy husa začne nabírat barvu. Když ho s husou necháte péct od začátku, nic nezkazíte, ale husa bude hodně tmavá. Ke konci zvyšte teplotu na 200 stupňů Celsia a husu odkryjte, aby se na ní vytvořila pěkná zlatavá kůrka. Dopečte ji dozlatova. Upečená jablka vyndejte a husu jimi obložte.


Kuře jako husa
 Suroviny:

 • 1 menší kuře nebo 4 kuřecí stehna
 • sůl
 • asi 4 lžíce sádla
 • kmín
 • 4 jablka
 • 1 sklenička světlého piva

Postup:
Kuře (nebo kuřecí stehna) ze všech stran osolíme, vložíme do pekáče, potřeme rozpuštěným sádlem a posypeme kmínem.
Jablka omyjeme, zbavíme jadřince a nakrájíme na měsíčky. Část vložíme do kuřete, zbytek poklademe kolem něj. Podlijeme pivem.
Pekáč zakryjeme víkem, vložíme do trouby předehřáté na 180°C a pečeme asi 40 minut.
Kuře vyjmeme z trouby, sejmeme poklici z pekáče a za občasného přelévání výpekem pečeme odkryté ještě 20 až 30 minut.


Svatomartinské rohlíčky
 Suroviny:

 • 250 g žitné mouky
 • 250 g pšeničné hladké mouky
 • 250 g másla
 • 250 ml smetany ke šlehání
 • špetka soli

Na náplň:

 • 150 g pomletých vlašských ořechů
 • 150 g třtinového cukru
 • 1 bílek (žloutek použijeme na potření rohlíčků)
 • moučkový cukr na obalení rohlíčků

Postup:
Do mísy vsypte obě mouky, přidejte změklé máslo, smetanu a špetku soli. Vše řádně smíchejte a vypracujte vláčné těsto. Těsto nechte odležet a mezitím připravte náplň smícháním všech surovin.
Těsto rozdělte na šest stejných dílů a každý díl rozválejte do kulaté placky o tloušťce asi 5 mm. Placku pak rozkrojte na čtvrtiny. Každou část namažte náplní a srolujte do rohlíčku tak, že začnete rolovat širší část a skončíte u špičky uprostřed.
Rohlíčky přendejte na plech s pečicím papírem, pomažte rozšlehaným vejcem a pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 15 minut. Ještě horké pak obalte v moučkovém cukru.