Vánoce, Vánoce přicházejí

Vánoce, Vánoce přicházejí

Rok se s rokem sešel a už je tu opět období adventu. Čas, kdy se pomalu chystáme na oslavu narození Ježíše Krista (Štědrý den). Co všechno toto období obnáší se dozvíte v textu níže. Dále vám ukážeme, jak si vyrobit adventní věnec a jakým způsobem si můžete zkrášlit domov. Poradíme vám, jak nápaditě zabalit vánoční dárky a také pár tipů na domácí cukroví, které zvládnou vyčarovat i ti nejmenší z vás.
Vaše asistentky ZŠ Jinočany

ADVENT
Období příprav na narození Ježíše Krista začíná již koncem listopadu první ze čtyř nedělí před Štědrým dnem. Těmto čtyřem nedělím se říká adventní. Pokud Štědrý den připadá na neděli, je tato čtvrtou nedělí adventní. Předvánoční období bývalo dříve dobou postní, přestalo se tančit, dokonce se ani nepořádaly svatby. Každé ráno, ještě za tmy, chodili všichni do kostela na jitřní.
Poslední dobou se u nás ustálil zvyk ozdobit adventní věnec, kruh, jenž symbolizuje cestu slunce a zároveň věčnost. Základ tvoří většinou chvojí a čtyři svíčky, bývá ozdoben barevnými plody, šiškami, pozlátkem a mašlemi. Tradiční barva je červená a zelená. Adventní věnec měl původně podobu dřevěného kruhu. Zvyk pochází z Německa a je starý asi 150 let. Každou neděli by se měla i v tomto předvánočním shonu odpoledne sejít celá rodina, zapálit jednu svíčku, udělat si hezkou chvilku, posedět spolu a popovídat si.
K dobrým novodobým zvykům patří i adventní výzdoba domovních dveří, okenních truhlíků a zahrad. Zelený opentlený věnec na dveřích vítá příchozí a značí, že přípravy na vánoční svátky jsou v plném proudu. Každá volná chvilka je věnována pečení cukroví a úklidu domova. Na svátek sv. Barbory dívky nařezávají větvičky třešní nebo višní a dávají je do vody. Ta, které do Vánoc pěkně rozkvete se má příští rok vdát.

Vánoční tvoření: