Poznávací zájezd do Berlína a Postupimi

Poznávací zájezd do Berlína a Postupimi

Duben byl na naší škole mimořádně bohatý na akce a zážitky. Na druhém stupni proběhly hned čtyři nezapomenutelné události, z nichž jednou byl i dvoudenní poznávací zájezd do německé metropole Berlína a historické Postupimi.
Myšlenka uspořádat výjezd do Německa vznikla už před rokem. Cílem bylo nabídnout žákům přístupnou a zároveň podnětnou formu, jak poznat zemi, jejíž jazyk se u nás vyučuje od 7. ročníku, a jejíž historie je úzce spjatá s tou naší. O konečné podobě zájezdu rozhodli sami žáci hlasováním – vybírali mezi čtyřdenním zájezdem do Bavorska a Tyrolska a dvoudenní variantou “Za památkami Berlína” od CK Hoška Tour. Vzhledem k předchozí neuskutečněné adventní cestě kvůli dopravní nehodě byla volba Berlína téměř jasná.

První den: Postupim a večerní Berlín
Brzké vstávání 24. dubna nebylo snadné – od školy jsme odjížděli již ve čtyři hodiny ráno. Po organizačních pokynech průvodkyně Jany většina autobusu pokračovala ve spánku.
První zastávkou byla Postupim a slavný zámek Sanssouci. Po společném výkladu a prohlídce parku následoval rozchod v zámeckých zahradách, které nás uchvátily svou rozmanitostí a krásou.
Odpoledne jsme se ubytovali v hostelu. Pokoje s vlastním sociálním zařízením příjemně překvapily – mnozí je přirovnávali spíše k hotelu. Po krátkém odpočinku jsme vyrazili do centra Berlína, kde jsme navštívili Berliner Schloss, vyjeli na jeho vyhlídku a obdivovali město z výšky.
Poté jsme se přesunuli na Alexanderplatz, kde jsme si prohlédli slavnou televizní věž, Hodiny světového času i Červenou radnici. Následoval rozchod, který někteří využili k nákupům v obchodním centru, jiní k procházce po okolí.
Večer jsme se společně vydali vlakem S-Bahn až k jezeru Wannsee. Zde jsme si užili klidnou procházku v okolí. Následně jsme se vrátili do centra a vyzkoušeli i berlínské metro (U-Bahn). A pak už zpátky do hostelu – nabrat síly na druhý den plný poznávání.

Druhý den: Berlín plný historie
V pátek jsme po brzkém budíčku a vydatné snídani vyrazili na celodenní poznávání města. Naší první zastávkou byl známý přechod mezi Východem a Západem – Checkpoint Charlie. Zde jsme si poslechli výklad o Berlínské zdi, jejích důsledcích a snahách o útěk na svobodu. Poté následovala krátká individuální prohlídka venkovní výstavy věnované této době.
Cestou jsme prošli kolem TrabiWorldu – populární turistické atrakce zaměřené na legendární automobil Trabant, ikonu bývalé NDR. I když jsme výstavu nenavštívili, ikonické barevné vozy zaujaly nejen technické nadšence.
Pokračovali jsme po Niederkirchnerstraße, kde jsme mohli vidět původní zachovalý úsek Berlínské zdi. Tato část města dýchá historií a připomíná napětí doby rozděleného Německa. Míjeli jsme také Zemský sněm Berlína (Abgeordnetenhaus von Berlin) a výstavní síň Martin-Gropius-Bau. Na Potsdamer Platzjsme si užili rozchod, obdivovali moderní architekturu a doplnili síly.
Odpoledne jsme využili autobus a přemístili se k řece Sprévě, kde nás čekala hodinová vyhlídková plavba. Viděli jsme nádherná místa jako Bode-Museum, Pergamonmuseum, vládní čtvrť, hlavní nádraží či Úřad spolkového kancléře. Z paluby jsme si mohli město vychutnat z úplně jiné perspektivy.
Po plavbě jsme pokračovali pěšky po třídě Unter den Linden. Navštívili jsme Neue Wache, centrální památník obětem války a tyranie, a zastavili se také u Humboldtovy univerzity, soch bratří Humboldtů i Státní opery. Poté následovala očekávaná zastávka u nejznámější berlínské památky – Braniborské brány, kde samozřejmě nechybělo společné focení.
Předposlední zastávkou byla budova Reichstagu, sídla německého parlamentu. I když jsme se kvůli kapacitním omezením nedostali dovnitř, obdivovali jsme její architekturu i slavný nápis „Dem Deutschen Volke“.
Závěrem jsme navštívili silně působivý Pamětní komplex zavražděným Židům Evropy (Holocaust-Mahnmal). 2711 betonových kvádrů vytváří místo, které vybízí k zamyšlení a mlčenlivému respektu. Část z nás se s průvodkyní vydala ještě ke skromnému místu připomínajícímu, kde byly spáleny ostatky Adolfa Hitlera.

Návrat domů a poděkování
Cesta domů ubíhala rychle. Po dvou intenzivních dnech přišel vhod odpočinek – někteří si četli, jiní spali. Žáci poděkovali průvodkyni Janě a pedagogickému doprovodu bouřlivým potleskem i žádostí o podpisy. Bylo jasné, že s CK Hoška Tour a paní Janou jsme necestovali naposled.

za organizační tým: PhDr. Jan Hamerník