Literární dílny- Červená Karkulka

Literární dílny- Červená Karkulka

V červnu proběhly na 1. i 2. stupni literární dílny na motivy pohádky Červená Karkulka.
Seznámili jsme se s proměnami této pohádky, diskutovali o ní, ukazovali si různé knížky a ukázky mluveného i hraného zpracování pohádky. Existují i komiksy s Červenou Karkulkou. Nevěřili byste, kolik variant a zakončení tento text má. Čím více je totiž příběh pro čtenáře známý, tím více láká autory k tomu, aby s ním pracovali dál po svém. Mluvili jsme o pohádkách jako takových, jak obvykle začínají a končí, jak jsou sestavené, aby držely pohromadě. Na loutkách jsme si ukazovali postavy pohádky, jejich vlastnosti, i prostředí, kde se děj odehrává. Co všechno představuje temný les? A koho tam potkáte? Jak to bylo s Karkulkou, byla hodná, nebo spíš neposlušná? A co ten vlk? Je to zvláštní vlk, tolik se liší od vlka z přírody… vždyť je to postava z knížky. Mluví, je lstivý a nezemře, když mu rozpáráte břicho. Mladší děti více pracovaly s obrázky, sestavovaly podle nich příběh a vyprávěly si ho mezi sebou. Hledaly cestu lesem – bludištěm. Starší čtenáři už skládali rozstříhanou pohádku tak, aby vše správně navazovalo. Společně jsme příběh četli a pantomimicky předváděli. Bylo těžké se nesmát moc hlasitě… Starší děti také vyráběly papírové loutky a kulisy. Nakonec zkoušely stát se autory a vymyslet vlastní podobu příběhu.
Díky všem, kdo se našich dílen učastnili…